Udržateľná móda – odpoveď na fast fashion

Žijeme rýchle, šialené časy. Veľa práce, informácií, jedla, oblečenia. Veľa všetkého. Naháňame sa, hltáme nové veci, hádžeme do seba potraviny a kupujeme čoraz viac odevov, ktoré vôbec nepotrebujeme, ale chceme ich. Lebo ich má kolega, sused, suseda, brat, sestra, svokra. Sú pekné, farebné, a hlavne lacné. Predovšetkým lacné. Dostupné širokej verejnosti, každý týždeň nové a neopozerané. Synergia funguje, obchodné reťazce chrlia tony textilu, ony predávajú, my kupujeme. Všetci sú spokojní. Fast fashion, ako sa nazýva toto nákupné šialenstvo, je záležitosť zdanlivo výhodná pre všetky zúčastnené strany. Aj pre predávajúcich, aj pre kupujúcich.

JE TO VŠAK NAOZAJ TAK?

Vaše päťeurové tričko z módneho reťazca je vyrobené z bavlny, ktorú musel niekto niekde dopestovať. Aby ju dopestoval v požadovanej kvalite, musel ju hnojiť pesticídmi, herbicídmi, chemicky postrekovať, polievať litrami vody. Na kilogram vlákna sa spotrebuje viac ako dvadsaťtisíc litrov životodarnej tekutiny. Niekto ďalší musel bavlnu zozbierať, spracovať a vytvoriť z nej tričko. Nafarbiť, zabaliť, poslať cez pol sveta až k nám do nákupného centra a do skrine.

Ten niekto je človek presne ako my, len má tú smolu, že sa narodil v Indii, Bangladéši alebo na Filipínach. Aby módne značky dosiahli čo najnižšiu cenu svojich produktov, nútia ľudí pracovať desať až štrnásť hodín denne v neľudských podmienkach za minimálnu mzdu. Často sa na práci podieľajú i deti. Bezpečnosť práce rieši málokto. Pri postrekoch sa nepoužívajú ochranné pomôcky, pri farbení takisto. Farbivá plné ťažkých kovov sa vypúšťajú do riek, hynú ryby, chorľavejú ľudia. Staré stroje vo fabrikách nemajú bezpečnostné prvky. Budovy, v ktorej sú umiestnené šijacie dielne, majú často poškodenú statiku.  

Takže predávajúci je spokojný, kupujúci tiež. Trpia však ľudia, ktorí textil vyrábajú, a je dosť možné, že časom budete aj vy. Prečo? Práve preto, lebo na výrobu sa spotrebuje príšerné množstvo chemikálií, ktoré sa vám pomaličky, ale isto z každého módneho kúska, ktorý ste si kúpili, dostávajú do tela. Netreba zabúdať ani na prírodu. Tam, kde boli kedysi jazerá, sú kvôli fast fashion a pestovaniu bavlny púšte, z riek, kedysi plných života, sú dnes smradľavé, zapáchajúce stoky.

SPOMAĽME, POUŽÍVAJME ZDRAVÝ ROZUM

Eco-friendly definuje počínanie, ktoré nijako neubližuje prírode, neznehodnocuje jej zdroje. Ide o úplne inú formu fungovania spoločnosti, výroby, nakupovania, využívania služieb a zdrojov. Spomalenie, pokoj, pohodu, a hlavne o používanie zdravého rozumu. Uvedomenie si toho, čo vlastne človek v skutočnosti potrebuje.

Čoraz viac ľudí razí cestu slow fashion. Pri nakupovaní to znamená orientovanie sa na kvalitnejšie značky, trvácnejšie a nadčasové odevy, ktoré sa dajú využiť aj o niekoľko mesiacov či rokov bez toho, aby sa zničili alebo vyšli z módy. Zameriavanie sa na lokálnych výrobcov, na slovenské firmy, ktoré nielen nakupujú a predávajú, ale priamo odevy vyrábajú a dodržujú všetky zásady trvalo udržateľnej módy a eko-friendly výroby. Nepoužívajú chemicky upravené materiály, nevyužívajú na prácu deti a neponižujú svojich zamestnancov nízkymi platmi a nevyhovujúcimi pracovnými podmienkami. Pozornosť sa upriamuje na kvalitné prírodné materiály, ako je napríklad merino vlna, a ignorujú sa tričká, mikiny a nohavice z nekvalitnej bavlny alebo umelých vláken.

MYSLIEŤ EKO-FRIENDLY SA OPLATÍ

Faktom je, že odevy od lokálneho výrobcu, navyše z merino vlny alebo iného prírodného materiálu, sú na prvý pohľad drahšie. Je to spôsobené zvýšenými nákladmi na zamestnancov, ale čo je hlavné, predovšetkým omnoho väčšou kvalitou, ktorú je vidieť aj cítiť. Takéto výrobky však vydržia pri štandardnej starostlivosti roky. A keď už napokon doslúžia, bez ťažkostí sa v prírode rozložia a zanechajú v nej iba minimálnu, takmer nepostrehnuteľnú stopu.

Je to už síce obohratá pesnička, ale v prípade slow fashion, udržateľnej módy, oveľa viac než v iných prípadoch naozaj platí, že nie sme takí bohatí, aby sme si mohli dovoliť kupovať lacné veci. Pri o málinko vyšších vstupných nákladoch v konečnom dôsledku ušetríme nemalé peniaze, ktoré by sme museli inak neustále investovať do nekvality. Ušetrené prostriedky môžeme použiť na iné, oveľa zmysluplnejšie veci alebo prípadne na výlety s rodinou do prírody, ktorú kúpou odevov od lokálnych výrobcov pomáhame chrániť.