Malé kroky vedú ku globálnym zmenám – obmedzme plasty a buďme bližšie k prírode

Plasty. Sú všade, kam oko dovidí, a počiatočné nadšenie z ich širokospektrálneho využitia pomaly vystriedalo zdesenie. Z výhody, ktorá spočívala v tom, že sa dajú využiť kedykoľvek a kdekoľvek, sa zrazu presne z toho istého dôvodu stala nevýhoda. Ľudstvo pomaly začína chápať, že žijeme dobu plastovú a tí, ktorým záleží na životnom prostredí, robia všetko pre to, aby sa naša planéta nezadusila pod tonami plastového odpadu. Pripravte sa, čaká nás obrovský boj.

STE TO, ČO JETE

Životná úroveň stúpa. Ľudia míňajú viac, doprajú si, nakupujú viac potravín. Tie sú balené, poväčšine práve v plaste. Ak aj balené nie sú, odnášame si ich v igelitových vreckách alebo taškách. Na jednej strane sa viaceré potravinové reťazce hrdia tým, že vyraďujú zo svojho sortimentu plastové slamky, prípadne jednorazový riad, na druhej strane dopĺňajú svoj sortiment olúpanými pomarančmi či banánmi zabalenými v igelite na plastovej tácke.

Aspoň čiastočným riešením je využívanie obchodov ponúkajúcich potraviny bez obalov. Tie už existujú vo viacerých mestách. V nich si môžete kúpiť nebalené potraviny a odniesť si ich domov vo svojich miskách, hrnčekoch a textilných taškách alebo sieťovkách.

Z balených potravín vyčnievajú tekutiny, minerálky a sladené vody. Je až šialené, koľko fliaš stolových vôd predávaných v plaste si každodenne odnášame z obchodov namiesto toho, aby sme siahli po vode z vodovodu. Tá je u nás zdravá, chutná a aj lacnejšia. Keď už sladenú vodu, treba sa radšej poobzerať po lokálnych producentoch rôznych džúsov či sirupov predávaných v skle.

Výrobcovia i firmy, ktoré sa venujú baleniu potravín, síce garantujú, že ich obaly sú zdravotne neškodné, bohužiaľ, nie je to tak. Je dokázané, že čiastočky plastov sa uvoľňujú do potravín a z potravín sa dostávajú priamo do nášho tela. To je iba jedna cesta. Mnoho plastov sa dostáva i do tela zvierat, hlavne rýb. A my si potom na nich pochutnávame ako na najväčšej lahôdke.

ODETÍ DO PLASTU

Recyklácia je fajn. Bohužiaľ, nikdy sa nepodarí zrecyklovať 100% plastov. Z tých, ktoré sa podarí spracovať, sa vyrábajú i umelé vlákna a z nich športové odevy a obuv. Takéto oblečenie má svoje kvality, je ľahké a funkčné, predstavte si však, že máte na sebe namiesto outdoorovej bundy 50 umelohmotných fliaš. Ako sa vám to páči? Cítite sa komfortne? Riešenie je pritom úplne jednoduché. Pridajte sa aj vy k čoraz väčšiemu zástupu ľudí, ktorí si uvedomujú nutnosť ochrany prírody a ktorým záleží tak na nej, ako aj na vlastnom zdraví. Siahnite po oblečení z prírodných materiálov, ktoré bolo vyrobené eticky a s ohľadom na životné prostredie.

Problematiku ochrany prírody a zdravého životného štýlu si veľmi dobre uvedomuje aj my v Black hill outdoor, preto používame výhradne prírodné materiály, najmä merino vlnu, a oblečenie vyrábame na Slovensku. 

Oblečenie z merino vlny je ľahké, vzdušné, má skvelé termovlastnosti a reguluje vlhkosť aj teplotu tela. Tento materiál je hydrofóbny a mimoriadne jemný (nemusíte sa báť “kusavého” pocitu z vlny, ten tu nehrozí!). V bunde a v nohaviciach z merina sa budete cítiť komfortne na akejkoľvek túre, kdekoľvek na svete. A nebudete mať pocit, že ste oblečení v kuse plastu od hlavy po päty. O tomto výnimočnom materiáli sme toho napísali viac na našom blogu alebo v sekcii Čo je merino.

Desiatky, možno stovky vedcov, technikov, vývojárov a milióny obyčajných ľudí hľadajú možnosti, ako najúčinnejšie poraziť plastového nepriateľa. Skúmajú baktérie požierajúce plast, konštruujú stále kvalitnejšie stroje, ktoré spracovávajú plasty omnoho efektívnejšie, vyvíja sa bioplast, ktorý má byť prirodzene rozložiteľný. Ľudia viac recyklujú, úplne sa plastu vyhýbajú, nekupujú balené potraviny, nenosia odevy z nich vyrobené. K tomuto boju musí prispieť každý z nás, každý jednotlivec je viac než potrebný. Obmedzme plasty a svojím zodpovedným konaním prispejme k záchrane našej, zatiaľ ešte stále modrej planéty.