Jarný výpredaj -20% s kódom: JAR20

Štastné a udržateľné: 10 tipov na zodpovednejšie Vianoce

Vianoce sú pre mnohých tým najkrajším sviatkom v roku, ktorý sa nám spája s pokojom, blízkosťou a rodinnou pohodou. Častokrát je ale realita, žiaľ, pravým opakom tejto predstavy. Nekontrolovaný konzum a honba za hojnosťou a „dokonalými“ sviatkami nielenže neprispievajú k vianočnej pohode, ale neprospievajú ani našej planéte. Počas týchto pár dní totiž spotrebujeme obrovské množstvo zdrojov a vytvoríme enormné množstvo odpadu.

Ako teda osláviť Vianoce trošku ohľaduplnejšie k prírode? Neľakajte sa – udržateľné rozhodne neznamená asketické. Nemusíme sa hneď vzdávať darčekov a obľúbených dobrôt, no niekedy naozaj stačí sa len trochu zamyslieť nad tým, čo na Vianoce skutočne chceme a podniknúť pár malých zmien.

1. Podarujte zážitky, vzdelanie či zábavu

Čo poteší srdce dobrodruha viac než zážitok? Podarujte výlet, skialpový kurz, exkurziu v divočine so sprievodcom alebo aj lístok na festival, či poukaz na wellness. Možností je neúrekom dokonca aj v online priestore – napríklad kurz cudzieho jazyka alebo predplatné na obľúbenej platforme.

2. Darčeky vyberajte so srdcom, ale aj rozumom

Ak už sa rozhodneme pre materiálne dary, vyberajme s rozvahou a kupujme veci, ktoré naozaj nájdu využitie. Praktické a nadčasové, ktoré dobre a dlho poslúžia (ako napríklad naše merino oblečenie 😉). Uprednostnime prírodné a udržateľné materiály a malých lokálnych výrobcov, alebo skúsme darčeky vyrobiť sami. Ani nákup darčekov z druhej ruky nemusí byť na Vianoce tabu. Dobrým tipom môžu byť tiež zdravé jedlé darčeky z miestnej produkcie. 

Ak si nie ste istý výberom, stavte radšej na darčekový poukaz alebo sa jednoducho obdarovaného opýtajte – ušetríte tým energiu a zdroje na vrátenie či výmenu nevhodne zvoleného daru. Namiesto množstva darčekov, ktoré len vypĺňajú priestor pod stromčekom, investujte energiu do výberu jednej veci, ktorá obdarovaného naozaj poteší a neostane po sviatkoch založená v kumbále (tu vám môže pomôcť aj náš praktický sprievodca).

3. Neplytvajte obalmi

Aj tie najekologickejšie darčeky sa často „stratia“ v množstve zbytočného balenia. Využime to, čo už doma máme (pekné škatuľky, košíky, stužky, látky a pod.) alebo si zadovážme darčekové tašky a škatule, do ktorých môžeme darčeky zabaliť pokojne aj každé Vianoce. Ak už používame baliaci papier, najvhodnejší je ten z recyklovaného papiera. So špagátikom a kúskom vetvičky či šišky, prípadne s vlastnou kresbičkou bude aj takéto „obyčajné“ balenie pôsobiť neobyčajne. Snažme sa vyhnúť plastovej lepiacej páske, lesklým papierom, flitrom a  trblietkam – tie sa už zrecyklovať nedajú.

4. Živý či umelý? 

Každý rok nastáva veľká dilema – je ekologickejší živý stromček alebo ten umelý? Každý má argumenty pre aj proti, no fakty hovoria predsa len v prospech živého stromčeka. Ešte lepšou voľbou je stromček v kvetináči (vyberte však taký, ktorý je vhodný aj na výsadbu – len taký vám, pri správnej starostlivosti, vydrží aj ďalšie roky). V dnešnej dobe si stromček viete dokonca aj prenajať. Ak vám nebude chýbať vôňa ihličia, pokojne siahnite aj po moderných eko alternatívach stromčekov – vyrobených napríklad z dreva, ale aj kníh, či prostých ozdôb na stene. Samozrejme, ak už raz plastový vianočný stromček doma máte, určite ho kvôli ekologickejšej variante nevyhadzujte – najlepšie totiž urobíte, ak ho využijete čo najdlhšie.

5. Vyzdobte si domov prírodou

Najekologickejšiu výzdobu si vytvoríme sami doma z toho, čo nájdeme vonku (alebo v špajzi). Aj ozdoby na stromček sa môžu niesť v prírodnom duchu – sušené ovocie, šišky, orechy, ozdôbky z dreva, slamy, či klasické medovníčky. Nápadov na internete je neúrekom, no ak si netrúfate, určite nájdete šikovného výrobcu vo vašom okolí.  Pri výbere sviečok myslite na to, že tie z včelieho alebo sójového vosku sú zdravšie nielen pre životné prostredie, ale aj pre ľudí, keďže pri horení neuvoľňujú do ovzdušia sadze či škodlivé látky.

6. Používajte, čo máte a vymieňajte 

Čo s umelou výzdobou a množstvom dekorácií, ktoré už doma máme? Rozhodne sa ich nemusíte zbavovať, pokiaľ vám ešte dobre slúžia. Ak túžite po obmene, prečo si dekorácie nevymeniť v rámci kruhu rodiny či priateľov? Požičať (si) môžete ozdôbky, svietniky, ale aj obrusy či obliečky na vankúše. „Novou“ výzdobou tak osviežite hneď dve domácnosti naraz bez toho, aby ste niečo museli kupovať.

7. S jedlom to nepreháňajte

Plytvanie jedlom je jedným z veľkých problémov vyspelých krajín nielen počas sviatkov, no na Vianoce sa v príprave množstva dobrôt mnohí priam predháňajú. Po niekoľkých dňoch prejedania sa aj tak skončí veľké množstvo jedla v koši. Aby sme tomu predišli, zamyslime sa nad vianočným menu vrátane všetkých pochutín už pri nákupe – čo sme reálne schopní zjesť a ako vieme jedlo pripraviť ekologickejšie a zdravšie? Nemusíte hneď chystať vegánsku večeru, na začiatok možno postačí nahradiť pár ingrediencií rastlinnými alternatívami a čo-to nakúpiť u lokálnych výrobcov a farmárov. Ak toho pripravíte viac, než zvládnete zjesť vo sviatočný večer, skúste využiť zvyšky efektívne, jedlo dobre uskladnite, zamrazte, prípadne ním prispejte charite, aby ste predišli jeho vyhadzovaniu.

8. Sviatočný outfit nemusí byť jednorázový

Keďže v BHO sa snažíme ponúkať vám nadčasovú módu z udržateľných materiálov, nedá nám nezabrdnúť aj do tejto oblasti. Obchody sú totiž každoročne pred sviatkami plné lacného oblečenia a doplnkov s vianočnými motívmi a mnohých to samozrejme láka „nahodiť sa“ špeciálne k vianočnému stolu. Pred kúpou sa naozaj zamyslime, či kúsok využijeme v plnej miere a nebude zvyšok roka schovaný v skrini (v tom lepšom prípade ho vytiahneme aj na ďalšie Vianoce, v tom horšom už nikdy). Rýchla lacná móda škodí prírode a v konečnom dôsledku nepomáha ani našej peňaženke.

9. Myslite aj na iných

Veď o tom sú Vianoce. Zamyslime sa, ako vieme potešiť blízkych a pomôcť aj iným. Čo tak kúpiť darček z výroby chránenej dielne, od neziskových organizácií, či značiek, ktoré časť zisku použijú na dobré veci? Vianoce sú aj skvelým časom na to, aby sme to, čo nevyužijeme, posunuli ďalej. Určite v okolí nájdete rôzne zbierky – oblečenia, domácich potrieb, diek pre psíkov v útulkoch. Najmenej ekologické je totiž mať doma niečo, čo vôbec neplní účel a pritom by to potešilo niekoho iného. Je to tiež dobrý spôsob, ako nájsť využitie pre nevhodné darčeky z minulých Vianoc – zamyslite sa, či sa nezídu inde.

10. Všetko s mierou. Aj na Vianoce.

Ani sviatky hojnosti by rozhodne nemali byť výhovorkou na bezhlavé plytvanie. Aj tie najekologickejšie darčeky, najprírodnejšia výzdoba a najvegánskejšie jedlo nebudú udržateľné, ak to s nimi budeme preháňať. „Kvalita, nie kvantita“ je zlatým pravidlom nielen počas Vianoc. Najľahšie sa premrštenému nakupovaniu vyhneme tak, že si vopred pripravíme zoznam, ktorého sa budeme držať. Ak sa vás pri stromčeku stretne veľa, vyskúšajte sa zahrať na tajného Santu – každý člen rodiny obdaruje len jednu osobu, ktorú si vylosuje.

A keďže sa nejakému odpadu aj tak zrejme nevyhnete, nezabudnite separovať, kompostovať, recyklovať 😊

Bonusový tip: Vybehnite si počas Vianoc do prírody a trávte čas s blízkymi v prítomnosti.

Túra či prechádzka urobí dobre psychickému aj fyzickému zdraviu, pomôže zabudnúť na sviatočný zhon a ponúka kvalitne strávený čas s vašimi najdrahšími bez zbytočnej záťaže materiálnym svetom. Sánkovačka na kopci, pozorovanie vtákov, či stopovanie zveri v snehu sú nielen z ekologického hľadiska vhodnejšie než prejedanie sa pred televíznou obrazovkou. A čas trávený vonku vám zároveň pripomenie, že je dôležité si prírodu vážiť a chrániť. 

Ak sa do zimnej prírody potrebujete najprv vybaviť funkčným udržateľným oblečením, viete, kde ho hľadať 😉