Jarný výpredaj -20% s kódom: JAR20

Mysli globálne, nakupuj lokálne: 5 dôvodov, prečo podporovať malých slovenských výrobcov

Mysli globálne, nakupuj lokálne: 5 dôvodov, prečo podporovať malých slovenských výrobcov

 V dnešnej dobe, keď si vieme nakúpiť všetkého veľa, lacno a rýchlo, je možno zvláštne predstaviť si, že by sme mali chcieť nakupovať inak. Nakupovať svetové značky v reťazcoch je predsa  pohodlné, jednoduché a výhodné...aspoň zdanlivo. Ako to, že je to vlastne naopak?

  1. Kvantita nie je kvalita

Láka vás viac predstava vybrať si z 30 druhov ovocia či zeleniny, ktoré k nám cestujú cez pol sveta a častokrát nemajú chuť ani vôňu alebo sa radšej zahryznete do chutného sezónneho ovocia vypestovaného miestnym farmárom? Nakúpite si za rovnakú cenu radšej 6 rôznych tričiek z reťazca, z ktorých reálne vynosíte jedno, než dva ozaj kvalitné kúsky, ktoré budete chcieť nosiť neustále? To, že máme na výber, neznamená, že musíme mať všetko. Kvantitu totiž často uprednostňujeme na úkor kvality. Lokálne, kvalitné a jedinečné je na prvý pohľad častokrát drahšie, no vôbec to tak nemusí byť. Práve lacné veci nás môžu vyjsť draho – o tom si môžete prečítať v ďalšom blogu (Aká je skutočná cena vášho oblečenia?).

  1. Lokálna výroba podporuje lokálnu ekonomiku a dáva ľuďom v regióne prácu

Ak nakúpite u lokálneho výrobcu, nepodporíte tým len jeho biznis, ale aj ďalších predajcov či poskytovateľov služieb v regióne. Čo tým myslíme? Napríklad kúpou oblečenia Black Hill Outdoor nepodporíte len našu značku, ale aj krajčírky, ktoré pre nás šijú v slovenských krajčírskych dielňach, šikovné dámy, ktoré pre nás ručne pletú vlnené doplnky, fotografa, ktorý pre nás výrobky nafotí, či miestnu firmu, ktorá vyrobí ekologické visačky na naše outdoorové oblečenie. Jednoducho povedané, ak nakupujete lokálne, do procesu zapájate celý rad miestnych firiem a jednotlivcov. Väčšina peňazí, ktoré u nás miniete, tak ostáva na Slovensku a to sa v čase krízy, akou je aj súčasná pandémia, ráta dvojnásobne.

 

  1. Miestne firmy častejšie podporujú miestne dobročinné organizácie či občianske iniciatívy

Svetové značky síce veľakrát podporujú dobré veci, no málokedy vidíte ich dosah aj na vlastné oči. Malí producenti si, naopak, prirodzene vyberajú lokálne iniciatívy, ktorých benefity pocítia práve miestni obyvatelia či návštevníci – či už je to výsadba stromčekov, ochrana miestnej prírody, rozvoj športovísk, či pomoc vybraným komunitám. V Black Hill Outdoor podporujeme rôzne regionálne športové podujatia, či napríklad údržbu bežkárskych trás na Čertovici. Aj týmto spôsobom vraciame to, čo dostávame, nášmu regiónu. Vo Vašom okolí iste nájdete mnoho ďalších skvelých príkladov, kedy lokálnym nákupom podporíte dobré veci na Slovensku.

Podpora lokálnych aktivít

Podpora lolálnych aktivít

Podpora komunít

Podpora komunít

  1. Za lokálnym výrobcom je príbeh a ozajstní ľudia

Snáď každý malý lokálny výrobca či poskytovateľ služieb začal svoje podnikanie preto, lebo má k svojej práci vzťah a to sa odráža aj na vzťahoch k zákazníkom. Nemôžeme síce hovoriť za všetkých, no my v Black Hill Outdoor máme svojich zákazníkov radi, veď s každým z Vás sa stretávame v našom obchode, či komunikujeme na internete, s mnohými sa poznáme aj osobne. Záleží nám totiž na tom, aby ste za svoje peniaze dostali ten najkvalitnejší výrobok a k tomu tie najlepšie služby. Prepojenie malého obchodu so zákazníkom je oveľa intenzívnejšie a každý nákup má oveľa väčší dosah. Zatiaľčo Váš nákup si majiteľ veľkého reťazca len ťažko povšimne, každým nákupom z malého podniku pomôžete konkrétnemu človeku – uhradiť nájom, zaplatiť deťom lyžiarsky kurz, či minúť peniaze na opravu práčky miestnym opravárom. Jednoducho podporíte ozajstných ľudí. A v neposlednom rade dávate výrobcom na vedomie, že si ich prácu vážite – oblečenie, kozmetiku, kus nábytku, či bytový doplnok si dnes viete zadovážiť ľahko od veľkých predajcov alebo z čínskych eshopov, no viete, kto naozaj stojí za ich výrobou a ako výrobok vlastne vznikol?

Udržatelná lokálna výroba

Udržateľná lokálna výroba

  1. Myslime aj na životné prostredie a férové pracovné podmienky

Lokálny nákup nemá vždy len lokálny vplyv. Práve naopak. Nie nadarmo patrí priemysel fast fashion medzi najšpinavšie odvetvia na svete. Samostatnou kategóriou je výroba potravín - masovej globálnej produkcii padá za obeť jeden ekosystém za druhým. Aj také malé kroky, ako výber miestneho pestovateľa, obchodu či výrobcu, majú v konečnom dôsledku globálny dosah. Cesta od výrobcu k zákazníkovi je v prípade lokálnych podnikov zväčša podstatne kratšia a teda aj udržateľnejšia. Malá lokálna výroba sa väčšinou nemusí spoliehať na transport cez pol sveta, zanecháva nižšiu uhlíkovú stopu a vďaka menšiemu objemu výroby si častokrát môže dovoliť dbať viac na kvalitu a pôvod materiálu. S tým súvisia aj etické pracovné podmienky a férová mzda pracovníkov podieľajúcich sa na výrobe.  Samozrejme, aj to  často prináša vyššiu nákupnú cenovku, no pri nákupe lacných vecí, ktorých pôvod nepoznáme, platí konečnú cenu naša planéta a ľudia, ktorí častokrát pracujú v nehumánnych podmienkach za neadekvátnu plácu. 

To, že je niečo lokálne, neznamená, že je to automaticky lepšie, kvalitnejšie a ekologickejšie, no vďaka bližšiemu kontaktu výrobcu a zákazníka si viete ľahšie a istejšie overiť kvalitu a pôvod výrobkov. V Black Hill Outdoor sa snažíme splniť všetkých 5 vyššie uvedených faktorov. Merino vlnu, žiaľ, v našich končinách nevyprodukujeme, no tým, že si výrobky šijeme na Slovensku, podstatne znižujeme náš vplyv na životné prostredie. Môžeme si byť istí, že oblečenie vyrábame z kvalitného, prírodného a udržateľného materiálu, bez použitia škodlivých chemikálií, ktoré napríklad v Ázii spôsobujú (nielen) ekologické katastrofy, dávame prácu slovenským krajčírkam a vraciame peniaze späť do regiónu. Nejde však len o oblečenie – podporiť domácu výrobu môžete aj nákupom handmade kozmetiky, originálnych doplnkov, lahodného medu, či napríklad aj lyží. Šikovných poctivých výrobcov je totiž na Slovensku veľa a predtým, než sa rozhodnete nakupovať, oplatí sa urobiť si malý prieskum, či vec, ktorú práve potrebujete, nevyrába náhodou aj Váš sused. Pomôžete tak jemu, sebe, miestnej komunite a možno aj planéte ;)