Jarný výpredaj -20% s kódom: JAR20

Merino vs. syntetické vlákna? Prírode to nie je jedno.

To, že na merino nedáme dopustiť, je zjavné. V dobe, kedy v obchodoch prevláda oblečenie z pokrokových syntetických materiálov s najvymakanejšími „fičúrkami“, je za naším nadšením pre merino vlnu oveľa viac, než len jej skvelé funkčné vlastnosti. Je to samotná príroda.

Ako outdooroví nadšenci k nej máme blízko, milujeme čas strávený v nej a veríme, že každý z nás je svojím dielom zodpovedný za jej ochranu. A aj preto sme veľkými fanúšikmi merino vlny.  Merino je totiž 100% prírodný a udržateľný materiál.

ČO TO ZNAMENÁ V PRAXI? A ČO SA DEJE PRI NOSENÍ SYNTETICKÉHO OBLEČENIA?

 Začnime priamo pri zdroji. Merino vlna sa získava z oviec, ktoré sa pasú na pastvinách. Tráva rastie, ovečky tiež, rozmnožujú sa a produkujú vlnu. Farmári ovce ostrihajú, vlna opäť dorastie. Jednoduchý kolobeh prírody, vďaka ktorému je merino vlna ľahko obnoviteľný a trvalo udržateľný zdroj. Z vlny sa ušije oblečenie, vynosí sa a keď doslúži, vlna sa môže zrecyklovať alebo skompostovať. Je totiž celkom rozložiteľná. Podľa štúdií to jednému kusu oblečenia bude v pôde trvať asi 3-9 mesiacov (závisí samozrejme na hrúbke a hustote vlákien). V pôde sa teda vlna premení na kompost a poskytne výživu, napr. aj pre trávu na pastvine. Kolobeh pokračuje.

(Samozrejme, niektoré kusy merino oblečenia obsahujú aj nevlnené časti, napr. zipsy či gombíky. Tie, žiaľ, zatiaľ kompostovať nevieme, no predtým, než merino oblečenie navrátime do prírody, uistime sa, že je zbavené všetkých nerozložiteľných dielov.)

  

Merino vlna je materiál, s ktorým si vie príroda ľahko poradiť. Vyrobila si ho totiž sama.

 

PLASTU SA TAK ĽAHKO NEZBAVÍME

Predstavte si teraz oblečenie z polyesteru či podobných syntetických vlákien. Tie sa vyrábajú z ropy. Samotný polyester sa nachádza vo viac než polovici všetkého vyrábaného oblečenia (toho sa vyprodukuje až 150 miliárd kusov ročne) a rozhodne sa nerozkladá tak ľahko. Všetky častice polyesteru, ktoré kedy boli vyrobené, nájdete na našej planéte doteraz. Za čas, kedy sa merino oblečenie rozloží v pôde, to polyesterové nejaví ani náznak degradácie. Uhlíková stopa polyesteru je väčšia, než stopa leteckej dopravy a tak nečudo, že samotný odevný priemysel je po tom ropnom druhým najväčším znečisťovateľom planéty.

 MORE MIKROPLASTOV

Nejde však len o to, čo sa stane s oblečením po tom, čo doslúži. To, či ide o prírodný alebo syntetický materiál, totiž nie je jedno ani počas jeho nosenia. Mnohé plasty sa dnes našťastie dajú recyklovať a znova využiť napríklad aj v móde, čím sa aspoň čiastočne redukuje množstvo novovyrobených syntetických vlákien. Na výrobu jednej fleecovej mikiny stačí zrecyklovať 25 plastových fliaš. Znie to celkom ekologicky, čo myslíte?

  

Syntetické plasty zaplavujú obchody aj oceány.

 Pravdou je, že práve fleece (ktorý je najčastejšie vyrábaný z polyesteru) veľmi ľahko uvoľňuje mikročastice plastu do okolia. Pri praní takejto bundy sa do vody uvoľní 81-250 000 mikroskopických kúskov, ktoré spolu môžu vážiť vyše jedného gramu. Čističky vôd tieto mikroplasty zachytiť nedokážu, putujú tak ďalej do riek a oceánov. Len pre predstavu, až 35% plastov vo svetovom oceáne tvoria práve mikroplasty z oblečenia. Tie sa ďalej dostávajú aj do rýb, do pôdy a dokonca do ľudského tela. Mikročastice sa však priebežne do prostredia uvoľňujú z každého syntetického oblečenia a to nie len pri praní. Vplýva na to slnečné žiarenie, vlhkosť aj mechanická námaha. Plasty teda majú v prírode svoj vlastný kolobeh. O rozsahu následkov na naše zdravie a zdravie našej planéty zatiaľ môžeme viesť len dohady. 

Otázka ekológie a udržateľnosti sa v súčasnosti dostáva do popredia čoraz viac. Aj také malé rozhodnutia, ako je výber oblečenia, majú svoj veľký význam. Prírodné a obnoviteľné materiály sú určite tou lepšou voľbou. Kúpou merino oblečenia asi nezachránime svet, ale aspoň čiastočne tak môžeme prispieť k redukcii plastov. Merino vlna je totiž vyrobená samotnou prírodou a tak si ju do tej prírody s radosťou a dobrým pocitom oblečieme.

 

Zdroje:

https://brenmicroplastics.weebly.com/project-findings.html

https://publications.parliament.uk/pa/cm201719/cmselect/cmenvaud/1952/1952.pdf

https://www.innovationintextiles.com/research-shows-merino-fabrics-biodegrade-rapidly/