Jarný výpredaj -20% s kódom: JAR20

Užite si jesennú turistiku v pohodlí: Čo si obliecť a zbaliť?

Keď dlhé teplé noci pomaly striedajú chladné večery a svieže rána s oparom, je to neklamný znak toho, že prichádza naše najobľúbenejšie obdobie na turistiku. Ako sa správne obliecť a čo si nezabudnúť pribaliť, aby ste si jeseň na horách užili bezpečne a pohodlne?

1. Vrstviť, vrstviť, vrstviť

Dni môžu byť ešte pomerne teplé, no najmä ak plánujete dlhšiu túru, myslieť na extra vrstvy je veľmi dôležité. Počas dňa sa podmienky môžu rýchlo meniť – od štartu v skoré chladné ráno, cez náročný výšľap do kopca, oddych na veternom hrebeni, až po zostup pri západe slnka – správnym vrstvením si deň na horách užijete v podstatne väčšom komforte. O tom, prečo a ako správne vrstviť, aj o tom, prečo siahnuť po merino vlne sme už písali. Vrstvenie je skrátka alfou a omegou turistického oblečenia v každom ročnom období.

Na jeseň radi nosíme tieto naše kúsky:

Pre neho: na chladné jesenné dni je skvelo voľbou tričko z hrubšieho úpletu, teplejšie dni znesú merino tričko s krátkym rukávom. Na zateplenie poslúži hrejivá vlnená bunda alebo vesta

Pre ňu: merino tričko s krátkym alebo dlhým rukávom a hrejivá bunda či kabát

2. Nezabudnite na doplnky

Tenká čiapka, čelenka, nákrčník, či rukavice, by už mali byť v tomto období samozrejmosťou minimálne v batohu. My si jesennú turistiku nevieme predstaviť ani bez funkčného spodného prádla a kvalitných ponožiek – ako inak, z merino vlny.

3. Vyzbrojte sa do dažďa aj do vetra

Hoci jeseň si často spájame so sychravým počasím, zrážok je v skutočnosti menej než v lete a aj riziko búrok je podstatne nižšie. Dážď však aj tak netreba podceniť, pretože v kombinácii s nižšou teplotou vzduchu a prípadne aj vetrom vie byť vlhkosť naozaj nepríjemná. Aj tu skvelo zafungujú vrstvy z merina, ktoré odvádza vlhkosť a prirodzene odpudzuje vodu, no pre prípad zrážok je dobré mať v batohu nepremokavú vrstvu – softshell, hardshell, prípadne starý dobrý pršiplášť či pončo. A ako si vybrať vhodný materiál? Zatiaľčo hardshell spravidla poskytuje vyššiu ochranu proti vetru a dažďu, softshell je o niečo priedušnejší a teda vhodnejší pri náročnejších „potivých“ aktivitách, pokiaľ nebudete tráviť v daždi celý deň. Nezabudnite na ochranu aj svojho batohu. Samozrejmosťou by mala byť aj vhodná obuv, ktorá znesie vlhkosť a blato – buď vďaka špeciálnym materiálom alebo impregnácii. Vo veľmi vlhkom teréne oceníte špeciálne návleky na nohy.

4. Viditeľnosť a orientácia v teréne

V lete sme síce zvyknutí tráviť vonku dlhé hodiny za dobrej viditeľnosti, na jeseň však treba rátať s čoraz kratšími dňami a zhoršenou viditeľnosťou, najmä v dôsledku hmly či hustého dažďa. Na túru je vhodné sa pripraviť a trasu naplánovať tak, aby vás v horách neprekvapila tma. Pre každý prípad je ale dobré mať so sebou baterku či čelovku, mapu a GPS navigáciu. Nosiť výraznejšie farby, prípadne reflexné pásky, nie je za zhoršenej viditeľnosti na škodu, obzvlášť, ak sa pohybujete mimo turistických chodníkov. V neposlednom rade pri plánovaní trasy berte do úvahy prebiehajúci lov zveri a sezónne uzávery, ktoré spravidla začínajú už 1. novembra.

5. Aby vás na jeseň nezaskočila zima

Hoci na jeseň si radi užívame slnečné dni a farebné lesy, vo vyšších polohách už rátajte aj so snehom a mrazom. Situáciu a priechodnosť si overujte vopred, najmä vo Vysokých Tatrách však nie je problém naraziť na snehové polia dokonca aj v lete. Nesmeky, mačky, či paličky sú v takom prípade dobrým pomocníkom - tie môžu pomôcť nielen na ľade, ale aj na šmykľavom lístí či blate.

6. Dôležité drobnosti

Dostatok vody a jedla, lekárničku, slnečnú ochranu, nabitý mobil a poistenie na hory hádam nemusíme pripomínať.

V batohu si toho na jeseň nosíme teda o niečo viac než v lete, o to dôležitejšie je vedieť sa pobaliť efektívne. V tom nám okrem iného pomáha práve výber správnych kúskov z merina – vďaka svojej funkčnosti a univerzálnosti si viete ľahko zostaviť ideálny outfit bez toho, aby ste museli nosiť rôzne olečenie na rôzne situácie. S dobrou výbavou a poctivou prípravou tak nie je ani sychravé počasie prekážkou pre príjemné zážitky v prírode. A nabudúce sa s vami podelíme aj o naše obľúbené miesta na jesennú turistiku :)

Jesenný turistický checklist (na jednodňovú turistiku):

  • základná vrstva: merino tričko pre neho / pre ňu
  • druhá hrejivá vrstva: merino bunda pre neho / pre ňu
  • vonkajšia vode- a vetruodolná vrstva (softshell/hardshell bunda, pršiplášť/pončo)
  • nohavice primerané počasiu pre neho / pre ňu
  • pevná vodeodolná obuv
  • funkčné ponožky
  • tenká čiapka / čelenka, rukavice a nákrčník
  • návleky na obuv
  • pláštenka na vak
  • baterka / čelovka
  • mapa / navigácia
  • slnečné okuliare, SPF krém
  • minilekárnička
  • mobil
  • turistické paličky
  • voda & snack
  • vak (20-30l)