Jarný výpredaj -20% s kódom: JAR20

Ako sa obliecť na zimnú turistiku

 S príchodom chladnejších dní automaticky klesá aj počet turistov na horách. Nie každý je fanúšikom zimnej turistiky a mnohokrát sa ľudia domnievajú, že túra v zime je iba pre fajnšmekrov, ktorým neprekáža brodenie sa snehom a neustály chlad. Práve mínusové teploty odrádzajú turistov azda najčastejšie. Správne oblečenie však zabezpečí tepelný komfort počas celého dňa.

 AKÉ OBLEČENIE ZVOLIŤ V ZIME?

 Zlatým pravidlom pri výbere oblečenia (nielen) na zimnú turistiku je VRSTVENIE. Už odmalička nám azda všetkým vštepovali starú známu pravdu: obliekať sa treba cibuľovito - niekoľko tenších vrstiev totiž ochráni a zahreje lepšie, než jedna hrubá. Na horskej túre to platí dvojnásobne.

Intenzita výkonu aj vonkajšie podmienky sa počas pobytu v horách môžu rýchlo meniť. Vhodné oblečenie musí plniť svoju úlohu pri náročnejšom výstupe po slnečnom svahu, prechode dolinou, ale aj pri prestávke na hrebeni, kde sa do nás oprie vietor. Vrstvy vtedy fungujú úplne ideálne, keďže ich vieme pridávať a odoberať podľa potreby – rátať by sme mali minimálne s troma:

1.) PRVÁ - ZÁKLADNÁ VRSTVA

Základnú vrstvu tvorí oblečenie, ktoré je najbližšie k telu. Pri tejto vrstve je obzvlášť dôležitá jej funkčnosť – zvoliť potrebujeme také kúsky, ktoré sú priedušné, spoľahlivo odvedú prebytočné teplo a vlhkosť od tela, no zároveň nepustia chlad a vonkajšiu vlhkosť dovnútra. Na trhu existujú rôzne funkčné materiály – z tých prírodných je jednoznačne najvhodnejšie merino. Na obľúbenú bavlnu zabudnite. Tá totiž ľahko absorbuje pot, pričom vlhkosť neodvádza a tak prestáva spĺňať základnú funkciu: udržať vás v teple a v suchu. Mokrá bavlna vás v konečnom dôsledku bude chladiť, čo je v zime veľmi nepríjemné. Naopak, merino pot odvádza ďalej od tela a ak aj navlhne, naďalej vás bude hriať. Moderné syntetické materiály taktiež dokážu zabezpečiť priedušnosť a základný tepelný komfort, ich nevýhodou však je, že narozdiel od merina majú tendenciu po prepotení zapáchať. Funkčné termoprádlo by malo byť priliehavé, pružné a nemalo by nijako obmedzovať pri pohybe. Mimochodom, mať jeden kus náhradného termotrička vo vaku nie je nikdy na škodu.

 

Vrstvy, vrstvy, vrstvy. Základom je ostať v teple a suchu. Merino vlna túto funkciu plní na výbornú ako základná aj izolačná vrstva.

 2.) DRUHÁ - TERMOIZOLAČNÁ VRSTVA

 Ani najlepšie termoprádlo nebude plniť svoju funkciu na 100%, pokiaľ ho zakryjete nefunkčným  materiálom. Úlohou druhej vrstvy je najmä regulácia teploty. Termoizolačná vrstva udržiava teplo, ktoré vyprodukuje naše telo pri pohybe. Zároveň zabraňuje chladu a vlhkosti z vonkajšieho prostredia, aby sa nám dostali „pod kožu“. Obe vrstvy – prvá aj druhá, by mali byť rýchloschnúce, respektíve by mali vedieť dobre narábať s vlhkosťou. Výber závisí od podmienok, v akých sa budeme pohybovať – od ľahších tenších vrstiev, až po hrubé extrateplé pulóvre či mikiny. Do premenlivejších podmienok sú vhodné bundy na zips, prípadne s odvetrávaním v podpazuší, ktoré umožňujú lepšiu reguláciu teploty počas výkonu. Zo syntetických materiálov sa na tieto účely najčastejšie využíva fleece (napr. Polartec), z tých prírodných je na čele opäť merino vlna, ktorá má vynikajúce termoregulačné schopnosti a na rozdiel od klasickej ovčej vlny je príjemnejšia na dotyk a nepichá. V prechodnom období môže táto vrstva slúžiť aj ako vrchná. Výhodou merino vlny je jej prirodzená vodeodpudivosť a teda funguje aj pri mrholení, slabšom daždi či snežení bez potreby ďalšej vrstvy.

 Náš tip: Merino bunda Forester alebo vesta Muráň pre pánov, merino bunda Vesna alebo vesta Živena dámy

3.) TRETIA – VONKAJŠIA VRSTVA

 Úlohou tretej vrstvy je najmä ochrana pred vetrom a vodou (teda dažďom či snehom). Jej výber závisí od konkrétnych podmienok a našej aktivity. Obzvlášť pri intenzívnejšej aeróbnej činnosti (ako je skialpinizmus, turistika, či snežnice) by aj vonkajšia vrstva mala byť dobre priedušná. Dobre poslúžia technické materiály ako napr. goretex, do menej náročných podmienok postačí softshell.

Do extrémne nízkych teplôt sa hodí extraizolačná vrstva v podobe páperovej bundy, tá je ale vhodná len do suchého počasia. V našich podmienkach sa osvedčil materiál primaloft, ktorý má podobne ako páperová bunda dobré izolačné vlastnosti, syntetické vlákna však poskytujú navyše aj vodeodolnosť. Extra izolačnú vrstvu oceníte najmä pri zníženej aktivite – napr. pri zaslúženom oddychu na vrchole, kedy vaše telo veľa tepla samé nevyprodukuje. Aj v tejto situácii je skvelou prírodnou alternatívou merino vlna. Jej výhodou je, že dokáže prirodzene regulovať teplotu v závislosti od intenzity vášho pohybu. Pri výšľape, kedy sa vaše teplo zahrieva, odvedie prebytočné teplo preč, no pri oddychu alebo zostupe vás bude výborne hriať.

 Merino vlna je najuniverzálnejší funkčný prírodný materiál. Na zimnú turistiku je vynikajúcou voľbou a mala by preto tvoriť základ každého outdoorového šatníka.

 ČO SI OBLIECŤ NA NOHY?

 V prípade nohavíc platia podobné pravidlá – základom sú dobré vrstvy zvolené v závislosti od konkrétnych podmienok. Pohodlné funkčné termoprádlo tesne na pokožke doplníme termoizolačnou vrstvou. V oboch prípadoch je merino vlna ideálnym materiálom. Za suchého počasia postačia merino nohavice aj ako vonkajšia vrstva – hrejú a ochránia pred nepriaznivými vonkajšími podmienkami a to dokonca aj v snehu. Pri náročnejších aktivitách oceníte aj vysokú priedušnosť merino vlny, ktorá zabráni prehrievaniu. Vo vlhkých chladných podmienkach urobia dobrú službu zateplené softshellové nohavice.

 V zime sú na chlad najnáchylnejšie okrem rúk aj naše chodidlá, netreba preto zabúdať na kvalitné teplé ponožky. Aj tu je dôležitý funkčný materiál, ktorý nielen zahreje, ale aj odvedie vlhkosť. Ponožky z merino vlny sú preto ideálnou voľbou. Narozdiel od klasických vlnených ponožiek sú na dotyk oveľa príjemnejšie a neškriabu. Keďže vlna hreje aj za mokra, nevadí, keď sa noha spotí alebo sa vám do topánok dostane sneh – merino ponožky udržia nohy pri pohybe v teple.

 Náš tip: Merino nohavice Sherpa II pre pánov a Zorana pre dámy, unisex merino ponožky Ďumbier

 

Najdôležitejšie je hory nepodceniť a dôkladne sa pripraviť.

 A ČO DOPLNKY?

V zime sú veľmi dôležité vhodné rukavice – aj ten najlepší výlet vedia pokaziť omrznuté prsty na rukách. V nich totiž strácame teplo najrýchlejšie, preto pri veľmi nízkych teplotách odporúčame taktiež dve vrstvy - hrejivé merino a vonkajšie nepremokavé rukavice (napr. goretex). Netreba zabúdať ani na ďalšie praktické doplnky – čelenky či čiapky, šatky alebo šály, ktoré nám pomôžu udržať potrebný komfort. Naším obľúbeným materiálom je – ako inak – merino vlna. Viac o jej výnimočných kvalitách, ktoré oceníte nielen v zime, sa dočítate tu.

Dobré oblečenie je základom dobrej túry, no zďaleka nie je jediným kritériom, na ktoré treba dbať pri pobyte v zimných horách. Na čo všetko treba myslieť, si napíšeme nabudúce.

Pripraviť sa na zimnú túru nie je žiadna veda, no základom je hory nepodceniť - nedostatočná výbava nás môže dostať do veľkých nepríjemností. Obzvlášť pri zimnej turistike dobre známe „menej je viac“ neplatí a je dobré mať so sebou všetky spomínané vrstvy a doplnky – či už oblečené alebo aspoň vo vaku. Hovorí sa, že neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený turista. V Black Hill Outdoor tomu veríme a preto chceme turistov obliekať dobre. Merino vlna výborne poslúži ako základná aj izolačná vrstva, za lepších podmienok dokonca aj ako vonkajšia. Merino by teda malo tvoriť základ každého outdoorového šatníka. So správnou prípravou si totiž aj zimnú turistiku môžeme užiť minimálne rovnako dobre ako tú letnú. Tak teda hor sa na zimné hory :)